NETSOCAN
Číslo 2 --ÚNOR 2012 ---Ročník XI.
Korporátní tyranie: Ron Paul říká, že USA se mění ve fašistický stát

Republikánský prezidentský kandidát Ron Paul ztepal na předvolebním mítinku v Kansas City americký systém moci. Prohlásil, že ekonomická a politická moc tlačí zemi do fašismu 21. stolerí.

Avšak dříve než si začnete představovat modrooké výkonné ředitele se správnou barvou kůže a byrokraty šílící s vysoko zdviženými pravicemi, tak zachovejte klid. Otevřený texaský republikán mínil fašismus korporativní – který se nejvýrazněji projevil v Mussoliniho Itálii ve 20-40 letech. Fašistický ekonomický korporativismus zahrnoval vládu a privátní vedení všech sektorů ekonomiky – a totéž, jak Paul říká, vzniká v dnešních USA.

­„Opustili jsme skutečnou republiku,“ řekl Paul tisícům svých podporovatelů na mítinku. „Nyní se měníme ve fašistický systém, kde jsou zkombinovány vláda, mocný byznys a autoritativní vládnutí a potlačení individuálních práv fakticky každého amerického občana.

Jeho slova, která by byla ještě před pár lety většinou odmítnuta, zněla hlasitě a jasně Texasem. Paulův mítink se časově shodoval s tradiční republikánskou akcí, jejíž účastníci dezertovali a šli si vyslechnout Paulův projev. Američané, vyčerpaní a vyždímaní z dlouhotrvajících a nákladných válečných dobrodružství v zámoří, jsou více a více vstřícní pro mírovou zahraniční politiku, kterou Paul slibuje realizovat.

Tato slova prezidentského kandidáta slyšel americký lid již jednou – vyslovil je jeho prezident, Dwight Eisenhower, který při svém loučení v projevu k národu prohlásil: „V našich regionálních vládách musíme střežit, aby se jich nezmocnil neoprávněný vliv vojensko-průmyslového komplexu, ať již přímý či nepřímý. Taková tendence pro katastrofální zrod nelegitimní moci existuje a bude přetrvávat.“

Tento katastrofální zrod již patrně nastal. Jen v roce 2009 financovaly Spojené státy téměř polovinu všech světových zbrojních výdajů – 46 procent čili 712 miliard dolarů. Od té doby tato čísla jen rostla a do té míry, že americké vojenské výdaje přesahují peníze, které na zbrojen vydají dohromady Čína, Rusko, Japonsko, Indie a zbytek NATO. USA mají více než 700 vojenských základen ve 130 zemích po celém světě.

Lze položit otázku: Může si americká vláda – která spravuje nejvyšší hrubý domácí produkt světa – dovolit nějaké nadměrné vojenské výdaje?

Odpověď je jednoduchá. Nemůže.

Nejbohatší národ světa má současně největší vnitřní dluh ve světových dějinách. Za situace, kdy dolar slouží jako rezervní světová měna, běží stroje vlastněné FED a tisknoucí dolary nepřetržitě po 24 hodin, a výroba i produkce jsou outsourcovány levným zahraničním pracovním trhem, připomíná US ekonomika pyramidovou hru ("letadlo" známé jako Ponziho plán). A jak řekl někdejší americký prezident George W. Bush svému argentinskému protějšku, Nestoru Kirchnerovi: „Nejlepším způsoben, jak revitalizovat ekonomiku je válka, a USA vyšly z každé války mocnější.“

Ale Američané jsou válkou unaveni – a jsou unaveni i čekáním na zázračný den, kdy válka zázračně oživí hospodářství. Patrně proto Ron Paul nalezl a udeřil na tu správnou strunu, která perfektně rezonuje u jeho voličů při pokračování v boji vedeném v republikánských primárkách.


Materiál je překladem článku Corporatocracy: Ron Paul says US ‘slipping into fascism’, který vyšel 19. února na serveru Russia Today

Překlad: frs
20. února

NETSOCAN