NETSOCAN
Číslo 6 --ČERVEN 2011 ---Ročník X.
Řecký dluh

Neustále se mluví o řeckém dluhu. Ale vůbec se namluví o tom jak vznikl, jaké podmínky musí Řecko splňovat nebo zda a jak dluh splácí.

Ještě před pár lety - v roce 1997 - byl dluh Řecka 114 miliard eur. Letos je dluh už 354 miliard. Za 14 let tedy vzrostl o 239 miliard. Jak je to možné? Vždyť Řecko jen na úrocích již zaplatilo 386 miliard. Nemuselo si znovu půjčovat aby mělo na placení úroků? Celý řecký a nejen řecký dluh je výsledkem podmínek, za jakých banky půjčují peníze. Mluvit o lichvě je slabý čajíček. Řecko ještě dnes platí Spojeným státům dluh z roku 1929. Samozřejmě, že to co si půjčili už dávno zaplatili. Jenže úroky jsou tak vysoké, že z každé splátky, co dnes Řecko zaplatí, jdou jen 3% na umoření dluhu - zbytek jsou úroky.

Četl jsem, že před pár lety byla Malawi v krizi a půjčila si od MMF peníze na 52% úrok. MMF poskytuje půjčku jen zemím, které se plně podřídí neoliberálnímu "léčení". A jak vypadá takové "léčení"? Malawi v rámci "strukturálních změn" musela prodat všechen státní majetek soukromníkům. Tedy hlavně spekulantům. Pro domácí obyvatelstvo měli Nečasovo reformy. Tedy osekat všechny sociální výdaje. V jejich rámci MMF požadoval zrušit příspěvky na průmyslová hnojiva, které byla životně potřebná pro farmáře v zemi s neúrodnou půdou. Samozřejmostí bylo splácení dluhu před potřebami lidí v Malawi. O pár let později MMF zjistil, že vláda nahromadila zásoby obilí pro případ neúrody. Okamžitě nařídil prodat obilí - samozřejmě soukromým spekulantům - a peníze použít na splácení dluhů bankéřům. President Malawi protestoval, ale marně, bankéři museli dostat zaplaceno. Následující rok byla velká neúroda. Vláda neměla nic, čím by pomohla. Lidé v Malawi jedli i kůru ze stromů. Byl to největší hladomor jaký kdy zemi postihl. Zemřeli zbytečně desítky tisíc lidí. Přitom asi před 10 lety byla také v zemi také neúroda, ale tehdy stát měl zásoby obilí, které poskytl lidem. Tehdy měl stát zásoby obilí, které teď musel na rozkaz MMF prodat. O lidumilnosti MMF svědčí, že na vrcholu hladomoru MMF snížil Malawi finanční výpomoc jako trest za to, že vláda "zpomalila" provádění "tržně" orientovaných reforem. Za smrt těch deseti tisíc lidí hladem nese plnou odpovědnost MMF. Bohužel v neoliberálním světě není soudu, který by odsoudil takové jednání. Lidi jsou bezcenný odpad. Peníze jsou všechno a banky mají přednost.

Po roce 1989 započal ráj spekulantů a velkých bank. Vydělávají na dluzích. Dnes soukromé banky půjčují jednotlivým zemím. Dnes už státy nedluží jeden druhému, ale soukromým bankám. To má jeden háček - zkrachuje-li stát bude patřit soukromníkům. Jenže tito spekulanti nechtějí, aby dlužník zkrachoval. Vymysleli nový trik - tzv. „perpetual depth“ neboli permanentní dluh. Tak mají šanci donekonečna vydělávat. Všechno, co se v zemi vyprodukuje, odplyne do jejich kapes. Že země ztratí právo samostatně a nezávisle rozhodnout o tom, jak hospodářskou situaci řešit je jen třešinka na dortu, jak to nazývá náš největší ekonom.

A jak to dělají? Třeba tak jako v případě Etiopie. Etiopie poté co se zbavila sovětského vlivu si musela půjčit od MMF peníze na pomoc obyvatelům zbídačené země. Světová banka a MMF nařídily Etiopii, že půjčené peníze musí poukázat na svoje reservní konto na Ministerstvu financí USA se směšným 4-procentním úrokem. Bohužel Etiopie si musela půjčit americké dolary za 12- procentní úrok. Tak peníze určené na pomoc krajině skončily v americké bance. A Etiopii zůstal jen dluh úročený 12 procenty.

Jejich způsob "hospodaření" popsal jeden ekonom na internetu: "Je to, jako bys mi dlužil pět tisíc, měl auto, které stojí 10 a kupce, který by ti dal osm. Já bych ti zakázal mu to prodat a určil bych ti kupce, který by auto bral za tři. Peníze by dal rovnou mně. A když ty bys doma neměl ani kousek chleba, tak bych ti zase ty tři půjčil s vydřidušským úrokem. Tvůj jediný majetek by byl fuč a znovu bys mi dlužil pět tisíc plus úroky.“

Tak vypadá dnešní peněžnictví. Tak půjčuje peníze MMF.

Při pohledu do novin s hrůzou sleduji, jak rychle vzrůstá náš státní dluh. Na jaře to bylo 1200 miliard, dnes to je víc než 1500 miliard. Vypadá to tak, že za pár let na tom budeme jako Řecko. Vláda by nám měla říci, od koho a za jaký úrok si peníze půjčuje.

Není už čas na reformu finančního sektoru?


Ing. Josef Vít
21. června


Pozměněno 23. a 26. června.
NETSOCAN